خلاصه ای از روش تولید بالک و پتو سرامیکی


تولید فیبر سرامیکی

فیبر سرامیکی یا ماده ی اولیه ی تولید بالک و پتو سرامیکی  به دونوع اصلی آمورف (شیشه ­ای) و کریستالی تقسیم می شود. نوع شیشه ای آن در دمای کاری زیر 1250 کاربرد دارد و نوع کریستالی آن در دمای بالاتر از 1250 به کار می رود.

  1. نوع آمورف یا شیشه ای الیاف سرامیکی به روش ذوب تولید می شود، ترکیبی از آلومینا و سیلیکا در دمای بیش از 2000 درجه مخلوط و ذوب می شوند. به این صورت که مواد مذاب از طریق یک نازل به غلطکی که با سرعت بالا در حال چرخش است پاشیده می شوند و به فیبر یا رشته های اولیه تبدیل می­شوند طول این رشته ها 30-50 میلی­متر می­باشد و قطر آن 2 تا 3 میکرون میباشد.

     به این روش تولید الیاف نسوز به روش اسپینینگ (Spinning) یا گریز از مرکز گفته می­شود.

تولید پتو سرامیکی

سوزن کاری الیاف سرامیکی

بالک سرامیکی آماده شده­ اولیه با اضافه نمودن کمی روان کننده، و پس از فشرده سازی به منظور ساخت پتو سرامیکی، روی ریل سوزن کاری قرار میگیرد. این روان کننده بعدا با قرار دادن پتو سرامیکی تحت حرارت در آون خلا از بین می رود.

الیاف نسوز سرامیکی

شکل 2 – در روش اسپینینگ، متناسب با ولتاژ، طول الیاف سرامیکی قابل تغییر است.

مقاومت کششی پتو سرامیکی

مقاومت کششی پتو سرامیکی به  فاکتورهای زیر بستگی دارد :

  1. طول الیاف تولیدی
  2. میزان شات 
  3. دو طرفه بودن سوزن کاری و تعداد سوزنی که درشبکه سوزن کاری نصب شده

 به طور معمول در هرسانتی مربع، 40 سوزن به منظور سوزن کاری پتو سرامیکی قرار گرفته است.


تحمل حرارتی الیاف نسوز سرامیکی

 دو نوع از پتو سرامیکی با ترکیب آلومینا سیلیکات (دمای کاری 1260 ) و آلومینا سیلیکات زیرکونیوم (دمای کاری تا 1430) به روش گریز از مرکز تولید می­شوند. ترکیب شیمیایی و مشخصات فنی این دسته از الیاف سرامیکی را میتوانید در این صفحه تحت عنوان پتو ی سرامیکی HP  و HZ  مشاهده کنید

      2. نوع کریستالی: ترکیب این نوع از الیاف شامل مقادیر بالایی از آلومینا می­باشد (حدود 55-52 درصد ) . روش اسپینینگ یا گریز از مرکز برای تولید این الیاف امکان پذیر نمی­باشد چرا که مقدار بالای آلومینا باعث افزایش ویسکوزیته یا گرانروی مذاب میشود.

روش ساخت پتو نسوز سرامیکی و بالک سرامیکی در این نوع ترکیب به این صورت است که محلولی از مذاب حاوی آلومینا به صورت رشته ای در دمای اتاق به الیاف از قبل ساخته شده که پیش از این در دمای 1000 درجه پخته شده و کریستاله شده اند، به صورت دمشی اضافه شده و سپس به بالک تبدیل می­شوند و به ریل سوزن کاری منتقل می­شود.


مشخصات فنی عایق سرامیکی

در این صفحه می­توانید ترکیب شیمیایی و مشخصات فنی پتو سرامیکی HA با مقادیر بالای آلومینا، را مشاهده کنید.

از محصولات جانبی خط تولید بالک و پتو سرامیکی، برد سرامیکی می باشد که از ترکیب الیاف سرامیکی با ملات مخصوص ساخته می­شود.

هم­چنین مدول سرامیکی از دیگر محصولات پرکاربرد در الیاف سرامیکی می­باشد که به خصوص در صنعت فولاد سازی بسیار پرمصرف می­باشد.