انواع میکا سخت و نرم

میکا در دو نوع میکا سخت و میکا نرم، ترکیبی است از خواص شیمیایی، فیزیکی، الکتریکی، حرارتی و مکانیکی که در هیچ محصول عایق دیگری یافت نمی‌شود. میکا خاصیت عایق الکتریکی و عایق حرارتی را با هم دارد، لذا در مواردی که به هر دو نوع عایق بندی بصوررت همزمان نیاز داریم پیشنهاد می‌شود.

در این مطلب علاوه بر بررسی و معرفی کاربردها و ویژگی‌های این نوع از محصولات نسوز به دسته‌بندی ورق‌های میکا بر اساس مقاومت حرارتی و همچنین میکا نرم رولی و ورق میکا نقره ای می‌پردازیم.

 

میکا نرم رولی

دسته‌بندی از لحاظ انعطاف پذیری

ورق میکا از لحاظ انعطاف پذیری به دو گروه تقسیم می‌شود:


میکا سخت
  • ورق میکا سخت یا خشک (Rigid)

  • ورق میکا نرم (Flexible)

ضخامت میکا خشک از 0.10 میلی متر تا 50 میلی متر و ضخامت نوع نرم آن 0.10 تا 2 میلی متر است که باعث می‌شود برای کاربردهای مختلف و در تنظیمات مختلف بسیار سازگار باشد.

ویژگی‌های میکا سخت و نرم

ورق‌های میکا نرم و میکا سخت (خشک) شفاف و مات، انعطاف‌پذیر، دی الکتریک، مقاوم به مواد شیمیایی و عایقی سبک هستند و همچنین هنگامی که در معرض برق، نور، رطوبت و درجه حرارت قرار می‌گیرند، پایدارند. این میکاها، رسانای حرارتی مناسبی می‌باشند و از آنها به عنوان عایق الکتریکی در تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌شود.

 

کاربردهای میکا سخت و نرم

هر دو نوع را می‌توان در صنایع و برای اهداف مختلف استفاده کرد. برخی خواص در هر دو ورق‌ها مشترک است اما در بعضی موارد کاربردهای متفاوتی از آنها را شاهد هستیم. در ادامه به این کاربردها اشاره خواهیم کرد:

 
 

کابل های حرارتی مقاوم

عایق میکا نرم و میکا سخت در کابل‌های حرارتی مقاوم در برابر آتش در کارخانه‌های آلومینیوم، کوره‌های بلند، مدارهای مهم سیم کشی (به عنوان مثال، سیستم‌های دفاعی، سیستم‌های اعلام حریق و امنیت و سیستم‌های نظارتی)، بخاری و دیگ‌های بخار، کوره‌های چوبی و فلزی استفاده می‌شود. همچنین هر دو محصول دارای درجه حرارت بالا بوده و قابلیت استفاده درصنعت آلومینیوم، شیشه و فولاد مذاب را دارند.

 

تجهیزات نورپردازی

میکا نرم به عنوان ماده آباژور در نورپردازی کاربرد بسیاری دارد. این میکاها وقتی شکل گرفته و برش می‌خورند، نور گرم با رنگ‌های منحصر به فرد و چشمگیر ایجاد می‌کند که ناشی از تغییرات رسوب معدنی است.

 

کاربردهای تزئینی

کاربردهای تزئینی دیگر میکا شامل استفاده در شومینه‌، کاغذ دیواری و بسیاری از عملکردهای تزئینی دیگر است که در آن بافت منحصر به فرد و ظاهر بازتابنده میکا جلوه‌ای منحصر به فرد به کار می‌بخشد.

کاربردهای میکا سخت

 

انتقال سریع گرما

ورق‌های میکا نرم و خشک مقاومت خوبی در برابر درجه حرارت بالا داشته و بسیار نازک و سبک هستند. این مقاومت حرارتی بالا همراه با استحکام مناسب طول عمر محصول را تضمین می‌کند و نازکی آن باعث انتقال سریع گرما و خنک شدن عنصر گرم کننده می‌شود.

این محصولات مانند تخته سرامیکی نسوز  در هر دو شکل خود دارای هدایت حرارتی پایین و خواص مکانیکی خوبی بوده و استفاده از آن‌ها در حمایت از سیم پیچ‌ها و مارپیچ‌های گرمایش حیاتی می‌باشد. آنها همچنین دارای خواص دی الکتریک عالی بوده و مقاومت مناسبی در برابر آتش داشته و میزان دود کمی منتشر می‌کنند.

 

اشکال مختلف میکا سخت و استفاده از آنها در کوره

نوع خشک این محصولات نسوز را می‌توان به اشکال و طرح‌های مختلف سفارشی برش داد و از آن به عنوان محصولی بسیار متنوع استفاده نمود. اشکال میکا خشک کار شده شامل فلنج و دیسک است که با ماشین‌کاری CNC از این اشکال می‌توان برای تولید قطعات در صنایع مختلف استفاده کرد.

ورق‌های خشک در ساخت کوره نیز استفاده می‌شوند. این ورق‌ها در برابر درجه حرارت مقاوم بوده و عایق لازم را برای کف کوره و سایر مناطق فراهم می‌کنند. آنها می‌توانند از افراد در برابر سوختگی محافظت نموده و همچنین از تجمع چگالش روی سطوح سرد کار در ریخته گری جلوگیری کنند.

برای کوره‌های القایی، ورق‌های نرم مقاومت حرارتی و مقاومت مکانیکی بسیار مناسبی دارد و همچنین برای پردازش کوره‌های قوس در دمای بسیار بالا‌، ورق میکا سخت یک ماده عایق خارجی را فراهم می‌کند.

 

استفاه از میکا سخت در لوازم خانگی

از نوع خشک این ورق‌ها به طور گسترده‌ای در لوازم خانگی و سایر محصولات مورد نیاز به عنصر گرمایش الکتریکی استفاده می‌شود. این وسایل شامل مواردی مانند بخاری، وسایل گرمایشی و سشوار است.

 

استفاده از میکای نرم برای سیم پیچی

میکا نرم می‌تواند به عنوان یک روکش یا یک فویل عایق عمل کند. ورق میکا نرم برای سیم پیچی نیز مناسب بوده و در اجاق‌های مایکروویو نیز از ورق میکا نقره ای و طلایی استفاده می‌گردد. در انتهای این مطلب در مورد ورق مسکویت صحبت خواهیم کرد.

ورق های میکا نرم و میکا سخت در نوع فلوگوپایت، ضخیم‌تر و نیمه انعطاف‌پذیر بوده و در مواردی که عایق حرارتی و ولتاژ با عملکرد بالا مورد نیاز است (مانند صنایع خودروسازی و هوافضا) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

استفاده از میکا سخت برای ریخته گری

میکا نرم و میکا سخت برای صنعت ریخته گری و فولاد به عنوان یک ماده تقویت کننده ضروری است. این محصول عمر آستر کوره را افزایش می‌دهد که هنگام پردازش در دماهای بالا بسیار مهم است. همچنین این محصولات باعث انقباض و گسترش پوشش‌های کوره شده و احتمال آسیب‌های ناشی از عملیات ذوب را کاهش می‌دهند. ورق میکا در تاندیش‌ها، قابلیت ریخته گری مداوم را به آنها می‌دهد.

 

سایر کاربردها

با توجه به گستردگی کاربردها می‌توان گفت که این محصولات سهم قابل توجهی در صنایع مختلف دارند. سایر کاربردهای این محصولات استثنایی را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

کاربردها
صنایع ساخت مواد بهداشتی
عایق الکتریسیته، لاستیک و کامپیوتر، صنایع کاغذ سازی و هوا فضا
ماده نسوز در صنایع ساخت قطعات الکترونیک، صنعت هوا فضا، صنایع نفتی، عمرانی
ماده نسوز در صنایع کاغذ سازی
مصارف آرایشی میکا مثل ماتیک، انواع سایه ها و پودرهای آرایشی و …
مصارف بهداشتی مثل استفاده در ساخت خمیر دندان، انواع پودر بهداشتی و…
مصارف ساختمانی مانند: پوشش‌های مختلف خارجی، پوشش‌های سلولزی و استفاده به عنوان عایق
مصارف صنعتی مانند: پودر جوش، رنگ، گل حفاری برای استخراج و چاه‌های نفت و عایق دما

 

تقسیم‌بندی از لحاظ مقاومت حرارتی

بر این اساس می‌توان ورق‌های میکا را به دو دسته مسکوویت یا ورق میکا نقره ای و فلوگوپیت (طلایی) اشاره کرد که هر کدام می‌توانند میکا نرم و یا میکا سخت نیز باشند.
گرید مسکوویت ( ورق میکا نقره ای ) با مقاومت حرارتی 600-500 درجه سانتیگراد

گرید مسکوویت - ورق میکا نقره ای

گرید فلوگوپایت (ورق میکا طلایی) با مقاومت حرارتی 850-800 درجه سانتیگراد

گرید فلوگوپایت - ورق میکا نقره ای

ورق میکا نقره ای و طلایی به دلیل انعطاف پذیری و کشش، نفوذ ناپذیری، هدایت حرارتی و الکتریکی پایین و استحکام دی الکتریک بالا، کاربرد گسترده‌ای در صنعت، تجارت و کالاهای خانگی پیدا کرده‌اند که در این صنایع از اقسام میکا سخت و نرم استفاده می‌شود.

Material Color Temperature grade (°c) Dielectric strength (volts per mil -Kv/mm) Permittivity or dielectric constant Water absorption Comparative density Tensile strength Kg/cm
Muscovite mica Silver 500-600 2000- 78.74 6-7 Very low (not usually detectable on test) 2.82 g/cm2 1757.67 Kg/cm
Phlogopite mica Golden 800-850 1500- 59.05 5-6 Very low (not usually detectable on test) 2.7 g/cm2 1757.67 Kg/cm

میکا رولی

نوع دیگری از میکا نیز به عنوان میکا رولی شناخته می‌شود که دارای عرض 1 متر و بصورت رول می‌باشد. میکا نرم رولی خواص انعطاف‌پذیری مناسبی دارد که آن را بسیار پرکاربرد می‌کند. برای تقویت خاصیت مکانیکی و پاره نشدن میکاها یک لایه پارچه فایبرگلاس در میان آن قرار می‌دهند. در حقیقت نوع مرغوب میکاهای رولی بصورت 3 لایه می‌باشند. اگر چه میکای 3 لایه فلوگوپایت (طلایی) از پرمصرف‌ترین میکاهای رولی داخل بازار می‌باشد اما ورق میکا نقره‌ای نیز از جمله محصولات مورد استفاده در صنایع است.