انواع آجر نسوز

آجر نسوز یا آجر کوره، نوعی از اقلام دیرگداز هستند که در انواع کوره های صنعتی مثل کوره های ذوب و ریخته گری، کوره بوته ای، تونلی و غیره، قابل استفاده هستند. مواد سازنده آجرهای نسوز عمدتا سیلیکون اکساید و آلومینیوم اکساید درصدهای پایینی از منیزیوم و دیگر فلزات قلیایی، می باشد.

  • یکی از انواع دسته بندی آجرهای نسوز، بر اساس مقاومت شیمیایی آن می باشد.
 
  • آجرهای مقاوم در برابر اسید
 

شامل 20-40 درصد آلومینا و 50-70 درصد سیلیکا میباشد و تحمل حرارتی تا دمای 1610 درجه سانتی گراد دارد.

نوع دیگر آن آجرهای سیلیکایی میباشد که از 95 درصد سیلیکا تشکیل شده است، و مقاومت دمایی آن 2010 درجه میباشد.

  • آجرهای مقاوم در برابر محیط قلیایی
 

آجر نسوز منیزیتی

این آجرها تا 85 درصد از منیزیت یا منیزیوم کربنات تشکیل شده اند و 10 درصد آلومینا و اکسید کلسیم و به مقدار 3-5 درصد شامل اکسید آهن می­باشد. در کوره هایی با محیط قلیایی به کار گرفته می شوند و مقاومت حرارتی به 1800 می­رسد.

آجر دولومیت : این آجرها جایگزین ارزان قیمتی برای آجرهای منیزیتی می باشد که از دولومیت یا کلسیم منیزیوم کربنات ساخته شده است. مقاومت حرارتی آن 1400-1600 درجه می باشد.

 

آجر نسوز خنثی

یا آجرهای کرومیت که 50 درصد آن سنگ کروم آهن، 30 درصد اکسید آهن و 20 درصد آن را بوکسیت تشکیل می­دهد.

  • نوع دیگری از دسته بندی آجرها بر اساس تخلخل آن می­باشد که به دو دسته سبک و سنگین تقسیم می­شوند.
 
  • آجرهای سبک یا شاموتی که دانسیته آنها بین 0.8 تا 1 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد، کاربرد عمده این آجرها در عایق سازی کوره برای جلوگیری از هدر رفت حرارت می­باشد چرا که ضریب انتقال حرارات بسیار پایینی دارند. تحملل حرارتی آنها کمتر از 1400 می‌باشد.
 
  • آجرهای سنگین یا آلومینی که سفید رنگ هستند، تحمل حرارتی بالاتری داشته (تا 1800 درجه سانتی گراد) و در برابر تنش و فشار استحکام بسیار خوبی دارند.
 

در ساخت کوره­ها تنها از یک نوع آجر نسوز استفاده نمی­شود،  بلکه متناسب با محیط و کاربرد، انواع مختلف آن برای عایق کاری و مقاوم سازی آنها به کار می­رود.

 

هر برندی از تولیدکنندگان آجر دیرگداز یا آجر نسوز، فرمولاسیون مخصوص به خود را دارند، که خواص فیزیکی هریک متفاوت می­باشد. بنابراین اطلاع از مشخصات فنی هریک از آنها به انتخاب بهترین نوع عایق نسوز و خرید مناسب،کمک می­کند.

 

شما می­توانید در این صفحه، جدول مشخصات فنی آجرهای دیرگداز هایتکس را مشاهده کنید.  این آجرها در 4 گرید حرارتی مختلف، توسط شرکت نارون کالا قابل ارائه هستند.